- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(CS1768-AT-U)
| Computer Connections | |
| Direct | 8 |
| Maximum | 512 (via Cascade) |
| Port Selection | OSD, Hotkey, Pushbutton |
| Connectors | |
| Console Ports | 1 x HDB-15 Female (Blue) 1 x DVI-I Female (White) 2 x USB Type A Female 2 x 3.5mm Audio Jack Female (Pink; 1 x front panel, 1 x rear panel) 2 x 3.5mm Audio Jack Female (Green; 1 x front panel, 1 x rear panel) |
| KVM Ports | 8 x DVI-I Female (White) 8 x USB Type B Female 8 x 3.5mm Audio Jack Female (Green) 8 x 3.5mm Audio Jack Female (Pink) |
| Firmware Upgrade | 1 x RJ-11 Female (Black) |
| Power | 1 x DC Jack |
| USB Hub | 2 x USB Type A Female (1 x front panel, 1 x rear panel) |
| Switches | |
| Port Selection | 8 x Pushbutton |
| Reset | 1 x Semi-recessed Pushbutton |
| Firmware Upgrade | 1 x Slide Switch |
| LEDs | |
| USB Link | 8 (Green) |
| Power | 1 (Dark Green) |
| On Line /Selected | 8 (Orange) |
| Emulation | |
| Keyboard / Mouse | USB |
| Video | DVI (Single Link): 1920 x 1200 @ 60Hz; VGA: 2048 x 1536 @ 60Hz |
| Scan Interval | 1–255 seconds (default: 5 secs.) |
| Power Consumption | DC5.3V:4.53W:47BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-50°C |
| Storage Temperature | -20-60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 2.80 kg ( 6.17 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 43.72 x 16.12 x 4.40 cm (17.21 x 6.35 x 1.73 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | CS1768-AT-U |
| Barcode # | 672792003011 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.540m |
| Shipping Cubic | 0.014904000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.









