- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
_x000D_
* Virtual media and CAC reader functions are not supported for KH1508A, KH1516A, KH1508Ai, KH1516Ai, KL1508A, KL1516A, KL1508Ai, KL1516Ai, KH2508A, KH2516A, KN2116A, KN4116, KN2132, or KN4132._x000D_
_x000D_
Note:_x000D_
(1) Currently, there is a compatibility issue between KA7169 and Intel® HD/UHD Graphics 630._x000D_
If you are planning to use KA7169 on a system with Intel® HD/UHD Graphics 630, we strongly recommend that you choose our KA7168 solution with a converter solution below instead._x000D_
1. For systems with DP++ support, choose KA7168 with VC985 converter._x000D_
2. For systems without DP++ support, choose KA7168 with VC986 converter._x000D_
_x000D_
Compatible With Below:_x000D_
KH1508A, KH1508Ai, KH1516A, KH1516Ai, KH1532A, KH2508A, KH2516A, KL1108V, KL1116V, KL1508A, KL1508Ai, KL1516A, KL1516Ai, KM0532, KM0932, KN1108VA, KN1116VA, KN1132V, KN2116A, KN2116VA, KN2124VA, KN2132VA, KN2140VA, KN2140v, KN4116VA, KN4124VA, KN4132, KN4132VA, KN4140VA, KN4164V, KN8132V, KN8164V, RCM416, RCM464V, RCM816, KM0032, KN1108v, KN1116v, KN2116v, KN2124v, KN2132, KN2132v, KN4116, KN4116v, KN4124v, KN4132v, KN4140v
(KA7169-AX)
| Connectors | |
| Link | 1 x RJ-45 Female |
| Computer | 2 x USB Type A Male 1 x DisplayPort Male |
| LEDs | |
| Link | 1 (Green) |
| Power | 1 (Orange) |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0–50°C |
| Storage Temperature | -20–60°C |
| Physical Properties | |
| Housing | Plastic |
| Weight | 0.11 kg ( 0.24 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 9.10 x 5.60 x 2.12 cm (3.58 x 2.2 x 0.83 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | KA7169-AX |
| Barcode # | 672792402159 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.6100kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.000784000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





