- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The KA7520 PS/2 KVM Adapter Cable connects the KVM switch to the video, PS/2 mouse and PS/2 keyboard ports of the target computer. With its small form factor and light weight design, it fits perfectly into most of the rack-mount or desktop servers.
Note: The video quality of KA7520 has been enhanced to Full HD. To distinguish between the FHD and non-FHD versions, please refer to below link: FHD & Non-FHD Comparison
Package Contents
- 1x KA7520 PS/2 KVM Adapter Cable (CPU Module)
- 1x Rack Mount Kit
- 1x Rack Mounting Guide
(KA7520-AX)
| Connectors | |
| Link | 1 x RJ-45 Female |
| Computer | 2 x 6-pin Mini-DIN Male 1 x HDB-15 Male |
| LEDs | |
| Online | 1 (Green) |
| Power | 1 (Orange) |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-50°C |
| Storage Temperature | -20–60°C |
| Physical Properties | |
| Housing | Plastic |
| Weight | 0.14 kg ( 0.31 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 9.00 x 4.30 x 2.18 cm (3.54 x 1.69 x 0.86 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | KA7520-AX |
| Barcode # | 4710423776777 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.1400kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





