- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The KVM over IP Console Station KA8270 is a standalone console that replaces PC or NB, enabling users to remotely access, monitor and control all servers connected to multiple ATEN’s KVM over IP switches* with impenetrable security against virus threats. It also supports various data encryption methods, ensuring impervious data protection. The KVM over IP Console Station can be deployed anywhere instant access is needed and stringent security required, ideal for applications such as studios, offices, data centers, broadcast stations, control rooms, or network operations centers (NOC).
The KA8270 supports USB mouse/keyboard and two USB ports for Virtual Media
In addition, the KVM over IP Console Station provides Panel Array Mode™ function, enabling administrators to monitor the video output of up to 64 servers simultaneously. The feature makes it possible for previewing the content of all the ports at the same time, which is especially suitable for environments such as manufacturing and surveillance that often require monitoring of a much higher number of ports.
The KVM over IP Console Station can be set on a desk, mounted on a wall or at the rear of a rack with its
Package Contents
- 1x KA8270 VGA KVM over IP Console Station
- 1x Power Adapter
- 1x Power Cord
- 1x Mounting Kit
- 1x Foot Pad Set
- 1x User Instructions
(KA8270-AX-U)
| Connectors | |
| Video | 1 x HDB-15 Female |
| RS-232 | 1 x DB-9 Male |
| Power | 1 x DC Jack |
| Audio | 2 x Audio Jack Female |
| LAN Ports | 1 x RJ-45 Female |
| Keyboard | 1 x USB Type-A Female |
| Mouse | 1 x USB Type-A Female |
| USB Port | 2 x USB Type-A Female |
| Cascade Port | 1 x RJ-45 Female |
| LEDs | |
| Power | 1 (Blue) |
| Switches | |
| Power | 1 x Push button |
| Reset | 1 x Semi-recessed Push button |
| Video | 1920 x 1200 @ 60Hz |
| Power Consumption | DC 5V:4.66W:47.44BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 -40°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0-80% RH, Non-condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.75 kg ( 1.65 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 17.42 x 15.54 x 2.88 cm (6.86 x 6.12 x 1.13 in.) |
| Compatible Appliances | |
| KVM over IP switches | KN1132V, KN2116VA, KN4116VA, KN2132VA, KN4132VA, KN4164V, KN8132V, KN8164V, KN2124VA, KN4124VA, KN2140VA, KN4140VA, CN8000A, KN1000A. KN1108VA, KN1116VA, KL1108V, KL1116V, CN9000, CN9600, CN9950 (up to FHD) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | KA8270-AX-U |
| Barcode # | 4710469340680 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.7500kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





