- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ATEN SN01xxCO Series (SN0108CO / SN0116CO / SN0132CO / SN0148CO) provides IT and network administrators secure, out-of-band access to serial devices located at data centers or remote sites (such as network switches allowing console operation using RS-232).With dual power / LAN in SN01xxCO models, they integrate cutting edge technologies to provide convenient installation, secure serial device access, easy management and comprehensive control for data centers.
The SN01xxCO Series features Cisco pin-outs and auto-sensing DTE/DCE function, providing a direct connection to Cisco network switches (and other compatible devices) without rollover cables for even more time-saving IT infrastructure deployment. In addition, the SN01xxCO models support online detection of connected serial devices (including terminal blocks) for device status monitoring. An e-mail notification will be sent to the administrator when connected devices are offline.
With dual Ethernet ports and power supplies, the SN01xxCO supports power redundancy as well as failover, or dual IP addresses access, ensuring 24/7 availability of access to serial devices. A DC power option is also available for each of the SN01xxCO model for more flexible implementation.*
Available in 8-, 16-, 32- and 48-port models, the SN01xxCO serial console servers offer both in-band and out-of-band (OOB) remote serial console access to servers and network devices via a direct Telnet/SSH client and Java viewer. The OOB management enables IT
Implemented with various security technologies such as TLS 1.2 data encryption, RSA 2048-bit certificates, configurable user permissions for port access and control, local/remote/third-party authentication and authorization, IP/MAC address filter, and FIPS 140-2 certified cryptography, the SN01xxCO serial console servers assure administrators the security for easy and high-level access. For instance, access rights and privileges can be applied to 8/16/32/48 serial ports individually. Data encryption is provided to ensure that information and control are always protected. Logging and alerting of system events help to quickly resolve issues and mitigate risks. While secured by the above examples, the consolidated password authentication simplifies management.
The SN01xxCO Series is used to connect serial devices to an Ethernet network to allow access and control of demanding applications that manage industrial control, data acquisition, environment monitoring, remote facility operations
With its comprehensive features, the SN01xxCO Series helps to maximize IT productivity, increase scalability, as well as reduce installation and operational costs with easy and secure remote management of serial devices. The serial console servers save you time and money by allowing administrators to manage their data centers from practically anywhere – minimizing travel and MTTR (Mean Time to Repair) costs, ensuring the highest availability for data center services.
Note: DC power models include SN0108COD, SN0116COD, SN0132COD, and SN0148COD.
Package Contents
- 1x SN0116CO Serial Console Server
- 1x Laptop USB Console Cable
- 2x Power Cords (AC models)
- 1x Mounting Kit
- 2x Lok-U-Plugs
- 1x Lok-U-Plug Installation Tool
- 1x Foot Pad Set (4 pcs.)
- 1x User Instructions
(SN0116CO-AX-U)
| Connection | 16 |
| Connectors | |
| Serial | 16 x RJ-45 Female |
| LAN Ports | 2 x RJ-45 Female |
| Power | 2 x IEC 60320/C14 |
| PON | 1 x RJ-45 Female (Reserved) |
| Modem | 1 x RJ-45 Female |
| USB Port | 3 x USB Type A Female |
| Laptop USB Console (LUC) Port | 1 x Mini USB |
| Local Console | 1 x RJ-45 Female |
| Switches | |
| Reset | 1 x Recessed Pushbutton |
| Power | 2 x Rocker Switch |
| Maximum Input Power Rating | 100-240V~, 1A, 50/60Hz |
| Power Consumption | AC110V:5.5W:58BTU AC220V:5.5W:58BTU |
| LEDs | |
| Serial | 16 (Green) |
| 10/100/1000 Mbps | 2 (Red / Orange / Green) |
| Power | 2 (Blue) |
| Mode of Operation | Console Management,Console Management Direct,Real Com Port, TCP Server/Client, UDP Server/Client, Virtual Modem |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40?C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60?C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 4.38 kg ( 9.65 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 43.72 x 32.98 x 4.40 cm (17.21 x 12.98 x 1.73 in.) |
| Note | SN0116COD with dual DC power (I/P Rating: 36-48 V DC; 1.6 A in 5-Pin Terminal Block, Power Consumption: DC48V/16.22W) available at customer’s request |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | SN0116CO-AX-U |
| Barcode # | 4719264647673 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 5.3500kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





