UC100KMA is a signal converter with a 30cm cable. It can convert signals of PS/2 devices (keyboard and mouse) into USB signals, and supports multiple operating systems to fulfill the needs of users.
Package Contents
- 1x UC100KMA PS/2 to USB Adapter
- 1x User Instructions
- Two PS/2 devices (keyboard and mouse) to USB Interface converter
- Supports PS/2 mice and microsoft IntelliMouse
- Hotkey selection for OS and keyboard language supports
- Compatible with KVM Switches
- USB specification compliant
- External power adapter not required
- Easy installation - no software required
- OS Support:Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, LINUX, Mac, Sun and FreeBSD
PS/2 to USB Adapter
| Connectors |
| USB Port | 1 x USB Type A Male (White) |
| PS/2 Keyboard | 1 x 6-pin Mini-DIN Female (Purple) |
| PS/2 Mouse | 1 x 6-pin Mini-DIN Female (Green) |
| LEDs |
| Link | 2 (Green) |
| Cable Length | 30 cm |
| Platforms | Windows 2000/XP/Vista/Linux
Mac OS 8.6 or Higher SUN Solaris 8 |
| Data Rate | 12 Mbps |
| Power Mode | Bus Powered (via the USB cable) |
| Environmental |
| Operating Temperature | 0–50°C |
| Storage Temperature | -20–60°C |
| Humidity | 0–80% RH, Non-condensing |
| Physical Properties |
| Housing | Plastic |
| Weight | 0.08 kg ( 0.18 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 9.15 x 4.70 x 2.50 cm (3.6 x 1.85 x 0.98 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
(UC100KMA-AT)
ATEN UC100KMA PS/2-to-USB Converter (30cm) - Connectors: 1x USB Type A Male, 2x 6-pin Mini-DIN Female - Cable Length: 30 cm - Platforms: Windows 2000/XP/Vista/Linux , Mac OS 8.6 or Higher SUN Solaris 8 - Data Rate: 12 Mbps - 12 Months Limited Warranty
| SKU |
UC100KMA-AT |
| Barcode # |
672792150722 |
| Brand |
ATEN |
| Shipping Weight |
0.3000kg |
| Shipping Width |
0.140m |
| Shipping Height |
0.060m |
| Shipping Length |
0.140m |
| Shipping Cubic |
0.001176000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review