- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ATEN VE2812T is a transmitter for sending VGA (with audio) and HDMI signals up to 100 m over a single Cat 5e/6/6a or ATEN 2L-2910 Cat 6 cable. The VE2812T guarantees reliable transmission of HDMI signals, supporting 3D, Deep Color, and embedded HD lossless audio formats. It also ensures transmission of VGA (with audio) at distance up to 100 m. In addition, it supports Long Reach Mode up to 150 m via a single Cat 5e/6 cable at resolutions up to 1080p.
For utility flexibility, the VE2812T can serve as a video switch by connecting two sources and distribute them to an identical output. The VE2812T is recommended to be deployed in paired with the VE2812R. The VE2812R can carry on IR/RS-232 from the VE2812R to theVE2812T, allowing users to remotely control the VE2812T unit through RS-232 command mode via input port switching. The solution is deal for a variety of settings,such as meeting rooms, digital educational environment or wherever high video quality is required.
Package Contents
- 1x VE2812T Transmitter
- 1x RS232 Terminal Block
- 1x Power Adapter
- 1x User Instructions
(VE2812T-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A Female (Black) 1 x HDB-15 (VGA) Female (Blue) |
| Impedance | HDMI: 100 ? HDB-15 (VGA): 75 ? |
| Max. Distance | 1.8 m |
| Video | |
| Max. Data Rate | 10.2Gbps (3.4Gbps per lane) |
| Max. Pixel Clock | 340 MHz |
| Compliance | HDMI (3D, Deep Color, 4K) HDCP Compatible Consumer Electronics Control (CEC) |
| Max. Resolutions / Distance | HDMI: Up to 4K@70m (Cat 5e/6) / 100m (Cat 6a/ATEN 2L-2910 Cat6); 1080p@100m (Cat 5e/6/6a) VGA: Up to 1920x1200 & 1600x1200@70m (Cat 5e/6) / 100m (Cat 6a/ATEN 2L-2910 Cat6); 1920x1080@100m (Cat 5e/6/6a) *4K supported: 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60Hz (4:2:0); 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 30Hz (4:4:4) |
| Audio | |
| Input | 1 x HDMI Type A Female (Black) 1 x Mini Stereo Jack Female (Green) |
| Connectors | |
| Unit To Unit | 1 x RJ-45 Female |
| Power | 1 x DC Jack (Black) with locking |
| Control | |
| RS-232 | Connector: 1 x Terminal Block, 3 pole; Type: DTE Baud Rate: 19200, Data Bits:8, Stop Bits:1, no parity and flow control |
| IR | 1 x Mini Stereo Jack Female (Black) |
| Switches | |
| Video Input Port Selection | 1 x Push Button - HDMI, VGA and AUTO |
| Long Reach Mode Switch | 1 x Slide Switch - ON/OFF |
| Firmware Upgrade | 1 x Slide Switch - ON/OFF |
| Power Consumption | DC5V:2.99W:14BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.47 kg ( 1.04 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) with bracket | 14.32 x 12.30 x 3.00 cm (5.64 x 4.84 x 1.18 in.) |
| Dimensions (L x W x H) without bracket | 13.60 x 10.10 x 2.90 cm (5.35 x 3.98 x 1.14 in.) |
| SKU | VE2812T-AT-U |
| Barcode # | 4719264645907 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 1.1000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





