- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This ALOGIC Premium 15cm DisplayPort to HDMI Adapter - Male to Female converts a DisplayPort signal from a DisplayPort enabled computer for viewing on a HDMI enabled display. The DisplayPort end of the adapter is connected to the computer with the HDMI end being connected to the HDMI cable coming from the display. The adapter features gold plated connectors for minimum signal loss and interference.
* Aluminium and Mylar shielding to help eliminate EMI and RFI
* Resolution capability of up to full HD 1080P.
* (1) DisplayPort Male to (1) HDMI Female
* Durable DisplayPort connectors with latch design.
* Gold Plated connectors for best connectivity and minimum loses.
* Retail Box Packaging.
* Warranty: Life Time
(DP-HDMI-ADP)
Specifications
| Compatible/Used for | DisplayPort |
| Product Type | DP Adapter |
| Warranty | Lifetime |
| Colour | Black |
| Connector Type | HDMI |
| Features | * Durable DisplayPort connectors with latch design. * Gold Plated connectors for best connectivity and minimum loses.* Retail Box Packaging. * Warranty: Life Time |
| Length | 15 cm |
| SKU | DP-HDMI-ADP |
| Barcode # | 9319866024459 |
| Brand | ALOGIC |
| Shipping Weight | 0.0600kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





