You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

D-Link DNR-2020-04P JustConnect 16 Channel PoE 2-Bay Network Video Recorder 16 channels of simultaneous live view, recording, playback, and PTZ control Real-time remote monitoring and playback Dual HDD bays 1x 10/100/1000 BaseT RJ-45 port, 4x 10/100 BaseT PoE port (802.3af), 1x HDMI, 1x VGA, 1x USB 3.0, 1x USB 2.0, 3.5mm Audio in and out DNR-2020-04P Limited Product Lifetime Warranty
(DNR-2020-04P)
Memory
| Standard Memory | 1 GB |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Remote Management | Yes |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of VGA Out | 1 |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
General Information
| Product Type | Video Surveillance Station |
| Manufacturer Part Number | DNR-2020-04P |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Name | JustConnect Network Video Recorder |
| Product Line | JustConnect |
| Brand Name | D-Link |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.10 kg |
| Height | 63 mm |
| Width | 300 mm |
| Depth | 225 mm |
Technical Information
| Connectivity Technology | Wired |
| HD Recording | Yes |
| Total Number of Channels | 16 |
| System Components | Network Video Recorder |
Video
| Video Formats | H.264 |
| Motion JPEG | |
| MPEG-4 | |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 480 fps |
| SKU | DNR-2020-04P |
| Barcode # | 790069426407 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 3.6400kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.440m |
| Shipping Cubic | 0.018480000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





