HTC Vive Cosmos Elite Virtual Reality Headset
Model # 99HASF003-00
-
SKU: 99HASF003-00
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HTC Vive Cosmos Elite Virtual Reality Headset - Please Note: Faceplate Only - VR Headset - Resolution: 1440 x 1700 pixels per eye (2880 x 1700 pixels combined) - Refresh Rate: 90Hz - Field of view: Maximum 110 degrees - Stereo Headphones, Integrated microphones, Headset button - Connection: USB-C 3.0 & DP 1.2 - Sensors: G-Sensor, Gyroscope & Eye Comfort Settings (IPD) - 99HASF003-00 - 2 Years Limited Warranty
HTC COSMOS ELITE, COSMOS HMD w/ET FACEPLATE ONLY, 2 YR LIMITED WARRANTY
(99HASF003-00)
Specifications
| Accessories | 1. Elite HMD (Cosmos HMD + External tracking faceplate), with all in one cable 2. HMD with On-ear headset 3.AC adapter of converter 4.Mini DP to DP adapter |
| Aspect Ratio | Dual 3.4" diagonal |
| Minimum Requirements | NVIDIA ® GeForce ® GTX 970 4GB, AMD Radeon™ R9 290 4GB equivalent or better VR Ready graphics card. |
| Product | VIVE Cosmos Elite HMD w/ET FACEPLATE ONLY |
| Resolution | 1440 x 1700 pixels per eye (2880 x 1700 pixels combined) |
| Software | |
| Warranty | 2 Years Limited |
| SKU | 99HASF003-00 |
| Barcode # | 3362934402815 |
| Shipping Weight | 2.5500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.




