- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

HyperX Cloud Stinger Core Virtual 7.1 Wireless Gaming Headset - Virtual 7.1 Surround Sound (NGENUITY) - Lightweight Design - Onboard Audio Control - 40mm Neodymium Magnet Drivers - Closed Back Design - Frequency Response: 20Hz ~ 20,000Hz - Impedance: 16 O - 0.5m USB Charge Cable - Sound Pressure Level: 103dBSPL/mW at 1kHz - Electret Condenser Microphone - Battery Life: Up to 17 Hours - Wireless Range: Up to 20 Meters (2.4GHz) - HHSS1C-BA-BK/G (4P4F0AA) - 12 Months Limited Warranty
(4P4F0AA)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
Miscellaneous
| Compatibility | PC |
Technical Information
| Impedance | 16 Ohm |
| Sound Mode | Stereo |
| Sound Pressure Level | 99 dB |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Features | Breathable |
| Lightweight | |
| Flexible Microphone | |
| Sturdy | |
| Dynamic Driver | |
| Comfortable | |
| Closed-back | |
| 7.1 Surround Sound | |
| Durable | |
| Swivel Microphone Mute | |
| Wireless Technology | RF |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 4 cm |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 215 g |
| Colour | Black |
| Form Factor | Circumaural |
Microphone
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Uni-directional | |
| Condenser | |
| Electret | |
| Detachable Microphone | No |
| Integrated Microphone | Yes |
General Information
| Product Type | Gaming Headset |
| Manufacturer Part Number | 4P4F0AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | Cloud Stinger Core Gaming Headset |
| Product Line | Cloud Stinger Core |
| Brand Name | HyperX |
| SKU | 4P4F0AA |
| Barcode # | 196188042380 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 0.5200kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





