- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(939-001680)
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 4 cm |
Microphone
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Noise Cancelling | |
| Microphone Design | Boom |
General Information
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | 939-001680 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | A50 |
| Product Name | A50 Wireless Headset with Lithium-Ion Battery |
| Brand Name | Astro |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 380 g |
| Colour | Green |
| Grey | |
| Form Factor | Circumaural |
Technical Information
| Sound Mode | Stereo |
| Sound Pressure Level | 118 dB |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Wireless Operating Distance | 914.4 cm |
| Noise Canceling | Yes |
| SKU | 939-001680 |
| Barcode # | 97855148155 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 1.7000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





