- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Corsair VOID RGB ELITE Wireless Premium 7.1 Surround Gaming Headset - Carbon - Rechargeable Battery - Battery Life: Up to 16 hours - Wireless Range: Up to 12m - Connector: USB Wireless Receiver - Frequency Response: 20Hz - 30 kHz - Sensitivity: 116dB (+/-3dB) - - Impedance: 32k Ohms @ 1 kHz - Drivers: 50mm - Microphone Impedance: 2.0k Ohms - Microphone Type: Omnidirectional - Microphone Frequency Response: 100Hz to 10kHz - Microphone Sensitivity - CA-9011201-AP - 2 Years Limited Warranty
CORSAIR VOID RGB ELITE Wireless Premium Gaming Headset with 7.1 Surround Sound, Carbon
(CA-9011201-AP)
Specifications
| Audio Input | 7.1 Surround |
| Colour | Carbon |
| Connectivity | USB Wireless Receiver |
| Frequency Response | 20Hz - 30 kHz |
| Microphone | Omnidirectional |
| Misc. | |
| Product Type | Headset |
| Technology | |
| Warranty | 2 Years |
| SKU | CA-9011201-AP |
| Barcode # | 840006609810 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.7800kg |
| Shipping Width | 0.095m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.003800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





