- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Cooler Master CH321 RGB Gaming Headset - Flexible Suspension Headband - Plush PU Leather Ear Cups - Onboard Sound Card - 50mm Neodymium Drivers - Multi-Platform Compatibility - RGB Logo - Frequency Response: 20 ~ 20,000 Hz - Impedance: 16O - Connection: 2.3 Metre USB Type-A Cable - Omni-Directional Microphone (100 ~ 16,000 Hz) - CH-321 - 2 Years Limited Warranty
(CH-321)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB Type A |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Microphone
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Microphone Design | Boom |
Technical Information
| Cable Length | 230 cm |
| Impedance | 16 Ohm |
| Sound Mode | Stereo |
| Sound Pressure Level | 115 dB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 256 g |
| Form Factor | Circumaural |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 5 cm |
General Information
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | CH-321 |
| Manufacturer Website Address | http://www.coolermaster.com |
| Manufacturer | Cooler Master Co., Ltd |
| Product Name | Headset |
| Brand Name | Cooler Master |
| SKU | CH-321 |
| Barcode # | 884102050138 |
| Brand | COOLER MASTER |
| Shipping Weight | 0.6600kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.260m |
| Shipping Cubic | 0.001300000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





