- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

HyperX SoloCast USB Condenser Gaming Microphone - Element: Electret Condenser Microphone - Frequency Response: 20Hz-20kHz - Sensitivity: -6dBFS (1V/Pa at 1kHz) - Noise (RMS): =-74dBFS (A-weighted) - Compatibility: Windows 7 & above, Mac OS, PS4 - Bit Depth: 16-bit - Power Supply: 5V/100mA (USB) - 4P5P8AA (HMIS1X-XX-BK/G) - 12 Months Limited Warranty
(4P5P8AA)
Controls/Indicators
| Microphone Controls | Mute |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 2.0 Type C |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 258.5 g |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Microphone |
| Manufacturer Part Number | 4P5P8AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | SoloCast - USB Microphone (Black) |
| Product Line | SoloCast |
| Brand Name | HyperX |
Technical Information
| Cable Length | 1.98 m |
| Connectivity Technology | Wired |
Miscellaneous
| Application/Usage | Gaming |
| Platform Supported | PC |
| Mac |
Microphone
| Microphone Technology | Condenser |
| Microphone Type | Stand Mountable |
| Boom | |
| Polar Pattern | Cardioid |
| SKU | 4P5P8AA |
| Barcode # | 196188049464 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 0.5400kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





