- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Corsair HS70 Virtual 7.1 Wireless Gaming Headset - Carbon - 7.1 Surround Sound - Detachable Microphone - Wireless Connectivity (USB Wireless Reciever) - Up to 16 Hours Battery Life - Up to 40ft Wireless Range - Headphone Frequency: 20Hz ~ 20kHz - Impedance: 32 Ohms @ 1 kHz - 50mm Headphone Drivers - Designed for PC & PS4 - Uni-Directional Noise Cancelling Microphone (100Hz to 10kHz) - CA-9011211-AP - 2 Years Limited Warranty
CORSAIR HS70 PRO WIRELESS Gaming Headset, Carbon
(CA-9011211-AP)
Specifications
| Audio Input | 7.1 Surround |
| Colour | Carbon |
| Connectivity | USB Wireless Receiver |
| Frequency Response | Headphone: 20Hz - 20 kHz, Microphone: 100Hz to 10kHz |
| Microphone | Unidirectional noise cancelling |
| Misc. | |
| Product Type | Headset |
| Technology | |
| Warranty | 2 Years |
| SKU | CA-9011211-AP |
| Barcode # | 840006610090 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.8400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.205m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.003280000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





