- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

The Corsair HS80 RGB Wireless Gaming Headset in White CA-9011236-AP connects with hyper-fast SLIPSTREAM WIRELESS, delivering incredibly detailed sound through custom-tuned 50mm neodymium audio drivers. Immersive Dolby Atmos® on PC puts you into the game with three-dimensional precision, while a broadcast-grade omni-directional captures your voice with outstanding clarity.
• Live the game in a headset that merges iconic CORSAIR design, superb audio quality, industry-leading wireless technology, and durable build quality.
• Connect with hyper-fast SLIPSTREAM WIRELESS for extremely low-latency, high-quality audio, so you hear every shot, step, and shout as it happens.
• Immersive Dolby Atmos® on PC places the sounds of the game all around you with three-dimensional precision, so you can react faster and more accurately.
• From a faint whisper to a resonating blast, a pair of custom-tuned 50mm high-density neodymium audio drivers catch every sound in exquisite detail with an expanded frequency range of 20Hz-40,000Hz.
(CA-9011236-AP)
Specifications
| Audio Input | USB wireless transmitter |
| Colour | White |
| Connectivity | Wireless |
| Frequency Response | 20Hz - 40 kHz |
| Microphone | Omni-directional |
| Misc. | |
| Product Type | Wireless Gaming Headset |
| Technology | |
| Warranty | 2 Years |
| Audio | Dolby Atmos |
| Headphone Sensitivity | 116dB (+/-3dB) |
| Headset Battery Life | Up to 20 hours |
| Impedance | 32k Ohms @ 1 kHz |
| Lighting | RGB |
| Microphone Frequency Response | 100Hz to 10kHz |
| Microphone Sensitivity | -40dB (+/-3dB) |
| Platform | PC, Mac, PlayStation 4/5 |
| SKU | CA-9011236-AP |
| Barcode # | 840006635178 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.9300kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





