- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Corsair HS80 RGB Wireless Gaming Headset - Carbon - Drivers: 50mm Neodymium - Frequency Response: 20Hz ~ 40KHz, 100Hz ~ 10KHz (Mic) - Impedance: 32 Ohms @ 2.5kHz, 2.2k Ohms (Mic) - Sensitivity: 116dB (+/- 3dB) - Microphone: Omnidirectional - Connectivity: SLIPSTREAM WIRELESS - Wireless Range: Up to 18m - Battery Life: Up to 20 Hours - Materials: Memory Foam Earpads, Cloth Fabric - Customisable RGB Lighting - CA-9011235-AP
(CA-9011235-AP)
Specifications
| Audio Input | Dolby Atmos |
| Colour | Black |
| Connectivity | Wireless |
| Frequency Response | 20Hz - 40 kHz |
| Microphone | Omnidirectional, 100Hz to 10kHz, 2.2k Ohms |
| Misc. | |
| Product Type | Headset |
| Technology | Surround Sound |
| Warranty | 2 Years |
| Battery Life | Up to 20 hours |
| Drivers | 50mm |
| Impedance | 32 Ohms @ 2.5 kHz |
| Sensitivity | 116dB (+/-3dB) |
| Wireless Range | 60ft |
| SKU | CA-9011235-AP |
| Barcode # | 840006625926 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.9600kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





