- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Logitech G733 LIGHTSPEED Wireless RGB Gaming Headset - White - LIGHTSPEED Technology - LIGHTSYNC RGB - Ultra-Lightweight Design (Approx 278g) - Dual-Layer Memory Foam - Wireless Range: Up to 20 Meters - Drivers: PRO-G 40mm - Frequency Response: 20 Hz-20 KHz - Detchable Cardioid Unidirectional Microphone (100 Hz - 10 KHz) - Connection: USB Type-A - Cable: USB Type-C to USB Type-A Charging Cable - Battery Life: Up to 29 Hours (No Lighting) - 981-000886 - 2 Years Limited Warranty
(981-000886)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB Type A |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 4 cm |
Technical Information
| Impedance | 39 Ohm |
| Sound Mode | Stereo |
| Sound Pressure Level | 88 dB |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Features | Adjustable Strap |
| Customizable RGB Light | |
| Detachable Microphone | |
| Comfortable | |
| Rechargeable Battery | |
| USB Charging | |
| Adjustable Headband | |
| Lightweight | |
| LIGHTSPEED Wireless Technology | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Wireless Operating Distance | 2000 cm |
Microphone
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Cardioid | |
| Microphone Design | Boom |
| Detachable Microphone | Yes |
| Integrated Microphone | No |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 278 g |
| Colour | White |
| Form Factor | Circumaural |
| Width | 19 cm |
| Depth | 8.3 cm |
| Ear Cushion Material | Memory Foam |
General Information
| Product Type | Gaming Headset |
| Manufacturer Part Number | 981-000886 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | G733 |
| Product Name | G733 Lightspeed Wireless RGB Gaming Headset |
| Product Series | G |
| Brand Name | Logitech |
| SKU | 981-000886 |
| Barcode # | 97855157171 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.6300kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





