- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

ASTRO A50 Wireless Gaming Headset + Base Station for PlayStation 4 & PC - Over-Ear Design - 40mm Drivers - Frequency Response: 20Hz-20,000kHz - 6.0mm Uni-directional Microphone - 2.4GHz Wireless Transmitter - 15+ hours of Battery Life - Astro Audio V2 - Customisable EQ Profiles - Designed for PlayStation 4 - Compatible with PC/Mac - 939-001673 - 12 Months Limited Warranty
(939-001673)
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 4 cm |
Microphone
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Noise Cancelling | |
| Microphone Design | Boom |
General Information
| Product Type | Gaming Headset |
| Manufacturer Part Number | 939-001673 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | A50 |
| Product Name | A50 Wireless Headset with Lithium-Ion Battery |
| Brand Name | Astro |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 380 g |
| Colour | Black |
| Form Factor | Circumaural |
Technical Information
| Sound Mode | Stereo |
| Sound Pressure Level | 118 dB |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Wireless Operating Distance | 914.4 cm |
| Noise Canceling | Yes |
| SKU | 939-001673 |
| Barcode # | 97855148131 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 1.7600kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





