Don't pay: $1,738.00
$730.00
SAVE $1,008.00 (58%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DGS-1100, 26-Port Smart Managed Switch with 24 PoE and 2 Combo GE/SFP Ports
DGS-1100-26MPV2
Network - Switches
Features
The DGS-1100 Series is a range of switches designed to meet the requirements of small, medium, and enterprise businesses. Support for multiple PoE standards make the DGS-1100 Series ideal for IP surveillance deployments. Advanced management features, a range of diagnostic and troubleshooting tools, and energy efficient technologies provide a flexible solution to meet your networking requirements.
- RJ-45 Ports: 24
- RJ-45 Speeds: 1Gbps
- Combo Ports (RJ-45 + SFP): 24 PoE + 2 Combo GE/SFP Ports
- SFP (Small Form-Factor Pluggable) Ports : 2
- SFP Speeds: 0
- PoE++ (60w) or higher available?: Yes
- Number of PoE Ports: 24
- Extended PoE?: No
- Capacity in Millions of Packets per Second (mpps): 38.69
- Switching Capacity in Gigabits per Second (Gbps): 52
- Web-based GUI: Yes
- Redundant Power Supply: No
- 19" Rack Mountable: Yes
- DIN-Rail Mountable: No
- Stacking Capacity (Physical): No
- Stacking Capacity (Virtual): No
- IPv4 Routing: Yes
- IPv6 Routing: Yes
- DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Server Screening: Yes
- Ruggedized: No
- Operating Temperature: 0 to 40 C
- Unit dimensions: 440 x 208 x 44 mm
- Warranty Licence: Ltd L'Time
Technical Details
| Model | DGS-1100-26MPV2 |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 26 |
| SFP Ports | 2 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Smart Managed |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 370 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Rack-mount |
| Standard Warranty | Ltd L'Time |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | Ltd L'Time |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DGS-1100-26MPV2)
Technical Details
| Model | DGS-1100-26MPV2 |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 26 |
| SFP Ports | 2 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Smart Managed |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 370 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Rack-mount |
| Standard Warranty | Ltd L'Time |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | Ltd L'Time |
| SKU | DGS-1100-26MPV2 |
| Barcode # | 790069453342 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 3.7100kg |
| Shipping Width | 0.510m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.380m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






