- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Microsoft Designer Compact Keyboard - Wireless Connectivity - English - QWERTY Layout - Glacier - Scissors Keyswitch - Bluetooth - 5 - 10 m - 2.40 GHz Emoji, Screen Snipping, Media Centre Hot Key(s) - PC - CR2032 Battery Size Supported Your new compact wireless keyboard With its sleek design, premium finish and low angle optimised for more productive typing, you'll immediately feel at home on this space-saving, modern keyboard. Slim and sleek Modern, compact design enables you to save desktop space and take your keyboard anywhere. Screen snipping key Quickly copy, paste and share. Expressive input key Allows for quick access to emojis, symbols, and more. Optimised key spacing and key travel Enjoy fast, fluid typing. Connect up to three devices And enjoy the convenience of switching seamlessly between them. Low-profile angle Allows for close, comfortable mouse position.
(21Y-00064)
| Battery Size Supported | CR2032 |
| Number of Batteries Supported | 4 |
| Hot Keys | Screen Snipping |
| Media Centre | |
| Emoji | |
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | English |
| Keyboard/Keypad Features | Multi-host Support |
| Low-profile Keys | |
| Compact Keyboard | |
| On/Off Switch | |
| Slim | |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Keyswitch Technology | Scissors |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 10 m |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Bluetooth Version | 5 |
| Platform Supported | PC |
| Operating System Compatibility | Windows 8.1 |
| Windows 11 Home | |
| Windows 11 Pro | |
| Windows 10 |
| Weight (Approximate) | 288 g |
| Keyboard/Keypad Height | 9.05 mm |
| Keyboard/Keypad Width | 284.07 mm |
| Keyboard/Keypad Depth | 110.77 mm |
| Product Color | Glacier |
| Product Type | Keyboard |
| Manufacturer Part Number | 21Y-00064 |
| Manufacturer Website Address | http://www.microsoft.com/en-au |
| Manufacturer | Microsoft Corporation |
| Product Name | Designer Compact Keyboard |
| Product Line | Designer Compact |
| Brand Name | Microsoft |
| SKU | 21Y-00064 |
| Barcode # | 196388122882 |
| Brand | MICROSOFT |
| Shipping Weight | 0.4400kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





