- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(KTF-00044)
Battery Information
| Battery Included | Yes |
Physical Characteristics
| Height | 25.7 mm |
| Width | 60.2 mm |
| Depth | 107.2 mm |
| Product Color | Peach |
Miscellaneous
| Device Supported | Mobile Phone |
| Desktop PC | |
| Notebook | |
| Platform Supported | Mac |
| PC | |
| Operating System Compatibility | Windows 11 |
| Windows 10 | |
| Mac OS 10+ | |
| Android 6.0 Marshmallow | |
| Windows 8.1 |
General Information
| Product Type | Mouse |
| Manufacturer Part Number | KTF-00044 |
| Manufacturer Website Address | http://www.microsoft.com/en-au |
| Manufacturer | Microsoft Corporation |
| Product Name | Modern Mobile Mouse |
| Brand Name | Microsoft |
Pointing Device
| Movement Detection | BlueTrack |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth |
| Number of Total Buttons | 4 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| SKU | KTF-00044 |
| Barcode # | 889842610598 |
| Brand | MICROSOFT |
| Shipping Weight | 0.1600kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





