- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
storage > solid state drives > SATA Solid State Drives (SSD)> 120GB SSDNow KC300 SSD SATA3 Bundle Kit
Kingston SSDNow KC300 120 GB Solid State Drive - 2.5" Internal - SATA (SATA/600) - 540 MB/s Maximum Read Transfer Rate - 3 Year Warranty
Get more out of your computer.Kingston's KC300 SSDNow solid-state drive is one of the most power-efficient
SSDs on the market. It provides up to 40 minutes more battery life than a
hard drive, to let you do more work from a single charge.
KC300 features enterprise-grade SMART attributes that track wear range
data, SSD life left, write amplification and total bytes written to analyze
your workload and monitor the drive's health. Its Advanced Data Integrity
Protection includes DuraWrite™ and RAISE™ for a longer life for your data and
your drive.
Features
- With a capacity of 120 GB, you have large storage space for all your documents and data
- The high-read speed of 540 MB/s maximizes system performance and saves time while you are doing complex tasks
- With the high-write speed of 510 MB/s, get a quick response when updating or transferring files
- Have data stored faster with SATA/600 interface that optimizes burst performance
Guides & Documents
(SKC300S3B7A-120G)
Interfaces/Ports
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
Drive Performance
| Maximum Read Transfer Rate | 540 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 510 MB/s |
| Maximum External Data Transfer Rate | 6144 MB/s (48 Gbit/s) |
General Information
| Product Type | Solid State Drive |
| Manufacturer Part Number | SKC300S3B7A/120G |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Model | KC300 |
| Product Name | SSDNow KC300 Solid State Drive |
| Product Line | SSDNow |
| Brand Name | Kingston |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 86 g |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 7 mm |
| Width | 69.8 mm |
| Depth | 100.1 mm |
Technical Information
| Storage Capacity | 120 GB |
| Platform Supported | PC |
| Features | DuraClass |
| S.M.A.R.T | |
| RAISE | |
| DuraWrite |
| SKU | SKC300S3B7A-120G |
| Barcode # | 740617217360 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 0.4200kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





