- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(32E1N3600LA-75)
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
Audio
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | MEPS |
| RoHS | |
| EAEU RoHS |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.27 mm |
| Response Time | 1 ms MPRT |
| Features | Low Blue Light |
| sRGB | |
| SmartImage Game | |
| SmartContrast | |
| LED Indicator | |
| Game Mode | |
| FPS Mode | |
| Flicker-free | |
| EasyRead Mode | |
| Cable Management | |
| Cable Lock Slot | |
| Anti-glare | |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| HDCP Supported | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 114 kHz |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz |
| Screen Size Class | 812.80 mm |
| Glass Hardness | 3H |
| Stand Adjustments | Tilt |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 32E1N3600LA/75 |
| Manufacturer Website Address | http://www.philips.com.au |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Product Model | 32E1N3600LA |
| Product Name | USB-C Monitor |
| Product Series | 3000 |
| Brand Name | Philips |
Video
| Brightness | 300 cd/m² |
| Color Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Color Gamut | 97.4% NTSC |
| 122% sRGB |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7.21 kg |
| Height | 420 mm |
| Width | 715 mm |
| Depth | 62 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 8.89 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 514 mm |
| Width with Stand | 715 mm |
| Depth with Stand | 248 mm |
| SKU | 32E1N3600LA-75 |
| Barcode # | 8712581783440 |
| Brand | PHILIPS |
| Shipping Weight | 7.2100kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





