- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Corsair K55 RGB PRO + KATAR PRO Gaming Keyboard & Mouse Combo - K55 RGB PRO Keyboard ( Full Sized Keyboard - 5-Zone RGB - Dedicated G-Keys (Macro) - USB 2.0 Type-A Connection - 12-Key Selective Rollover - 1.82m Cable - KATAR PRO Mouse (PMW3327 Optical Mouse - USB Type-A Connection - 2 Zone RGB - 1000Hz Polling Rate - PTFE Mouse Feet - Weight: Approx 69g) - CH-9226965-NA
(CH-9226965-NA)
Specifications
| Battery Type | None |
| Connectivity | Wired |
| Dimensions | |
| Interface | USB 2.0 |
| Mouse Bundle | Yes, KATAR PRO |
| Operating System | |
| Series | K55 RGB PRO + KATAR PRO Gaming Bundle |
| Supported OS | |
| Warranty | 2 Years |
| Weight | 870g (Keyboard + mouse) |
| Adjustable Height | Yes |
| Keyboard Rollover | 12-Key Selective with Anti-Ghosting |
| Keyswitches | Rubber Dome |
| Lighting | RGB |
| Macro Keys | 6 |
| Matrix | 110 Keys |
| Media Controls | Yes |
| Palm Rest | Detachable, soft touch |
| Report Rate | Selectable 1000Hz/500Hz/250Hz/125Hz |
| USB Polling Rate | 1,000Hz |
| WIN Lock / Dedicated Hotkeys | Dedicated Hotkey |
| SKU | CH-9226965-NA |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 1.4200kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





