- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Corsair Virtuoso RGB SLIPSTREAM Wireless SE Hi-Fi 7.1 Gaming Headset - 7.1 Surround Sound - Colour: Gunmetal - 3-Way Connectivity: SLIPSTREAM Wireless (20 Hours Battery Life), High-Fidelity 24bit, 96KHz Audio via USB Wired & 3.5mm Wired - Frequency Response: 20Hz - 40 kHz - Up to 60ft Wireless Connectivity - 50mm High-Density Neodymium Drivers - Memory Foam Earpads - Lightweight Design - Broadcast Grade Detachable Microphone - RGB Lighting - CA-9011180-AP - 2 Years Limited Warranty
CORSAIR VIRTUOSO RGB WIRELESS SE High-Fidelity Gaming Headset, Gunmetal
(CA-9011180-AP)
Specifications
| Audio Input | 7.1 Surround |
| Colour | Gunmetal |
| Connectivity | USB Wireless Receiver |
| Frequency Response | 20Hz - 40 kHz |
| Microphone | Omnidirectional |
| Misc. | |
| Product Type | Headset |
| Technology | |
| Warranty | 2 Years |
| SKU | CA-9011180-AP |
| Barcode # | 843591077491 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 1.2500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.195m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.003315000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





