- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
G733 LIGHTSPEED Wireless RGB Gaming Headset BLUE

(981-000946)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 2.0 Type A |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 4 cm |
Miscellaneous
| Application/Usage | Gaming |
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| Impedance | 39 Ohm |
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Features | Detachable Microphone |
| USB Charging | |
| Adjustable Strap | |
| Rechargeable Battery | |
| Customizable RGB Light | |
| Adjustable Headband | |
| Lightweight | |
| Comfortable | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Wireless Operating Distance | 2000 cm |
Microphone
| Microphone Technology | Cardioid |
| Uni-directional | |
| Microphone Design | Boom |
| Detachable Microphone | Yes |
| Integrated Microphone | No |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 278 g |
| Colour | Blue |
| Form Factor | Circumaural |
| Width | 19 cm |
| Depth | 8.3 cm |
| Ear Cushion Material | Memory Foam |
General Information
| Product Type | Gaming Headset |
| Manufacturer Part Number | 981-000946 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | G733 |
| Product Name | G733 Lightspeed Wireless RGB Gaming Headset |
| Brand Name | Logitech G |
| SKU | 981-000946 |
| Barcode # | 97855159809 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
Manufacturer Warranty:
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





