You Might Want To Add
Seagate 4TB Skyhawk ST4000VX015 6GB/S 3.5&quo
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Video Recording : Hardware NVR Maximum Cameras : 16 HDD bays : 2 Video Output : HDMI, VGA PoE ports : 16 Ports Continuous Recording : Yes Scheduled Recording : Yes Recording on Motion : Yes E-mail Alerts : Yes Remote Viewing : Yes Dimensions (Size) : 372 x 311 x 47 mm
(DNR-4020-16P)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.80 kg |
Power Description
| Power Consumption | 143 W |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Remote Management | Yes |
General Information
| Product Type | Video Surveillance Station |
| Manufacturer Part Number | DNR-4020-16P |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Model | DNR-4020-16P |
| Product Name | JustConnect H.265 PoE Network Video Recorder |
| Product Line | JustConnect |
| Brand Name | D-Link |
Video
| Video Formats | H.265 |
| H.264 | |
| Maximum Resolution | 4K |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
Technical Information
| Connectivity Technology | Wired |
| HD Recording | Yes |
| Total Number of Channels | 16 |
| System Components | Network Video Recorder |
| SKU | DNR-4020-16P |
| Barcode # | 790069455780 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 2.1000kg |
| Shipping Width | 0.370m |
| Shipping Height | 0.440m |
| Shipping Length | 0.130m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
DAHUA 8MP SMART TIOC ACTIVE DETERRENCE TURRET WIZSENSE NETWORK CAMERA - HDW3849H-AS-PV
$199.00 $396.00
On
Sale
Sale
DAHUA 6MP SMART TIOC ACTIVE DETERRENCE TURRET WIZSENSE NETWORK CAMERA - HDW3649H-AS-PV
$159.00 $352.00
On
Sale
Sale
DAHUA 4MP 25X TIOC STARLIGHT AUTO-TRACKING PTZ NETWORK CAMERA - SD6C3432XB-HNR-AGQ-PV
$799.00 $2,094.00
On
Sale
Sale





