- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Logitech MX Keys for Mac Wireless Keyboard - Space Grey - Connectivity: USB-A Receiver OR Bluetooth LE (Low Energy) - Cable: USB-C to USB-C - Battery: Lasts 10 days or 5 months with backlighting off - Backlighting: Ambient Light Sensors adjust the white backlighting (Turns on with Hand proximity sensors) - Range: Up to 10 Metres - Connect up to 3 devices - Requirements: USB Receiver: USB-A Port, MacOS 10.15, iPad OS 13.1 or later, iPhone 4S or later - 920-009560 - 12 Months Limited Warranty
(920-009560)
Interfaces/Ports
| Wireless Receiver Interface | USB |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 810 g |
| Keyboard/Keypad Height | 20.50 mm |
| Keyboard/Keypad Width | 430.20 mm |
| Keyboard/Keypad Depth | 131.63 mm |
| Product Color | Space Gray |
General Information
| Product Type | Keyboard |
| Manufacturer Part Number | 920-009560 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | MX Keys for Mac Keyboard |
| Product Line | MX Keys for Mac |
| Brand Name | Logitech |
Keyboard/Keypad
| Hot Keys | Easy-Switch |
| Keyboard/Keypad Features | Hand Proximity Detection |
| Adjustable Backlighting | |
| USB Charging | |
| On/Off Switch | |
| Ambient Light Sensor | |
| Rechargeable | |
| Auto-adjusting Illumination | |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 10 m |
Miscellaneous
| Device Supported | iPad |
| MAC | |
| Desktop Computer | |
| Notebook | |
| iPod | |
| iPhone | |
| iPad mini | |
| Platform Supported | iPadOS |
| Mac OS | |
| iOS | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| SKU | 920-009560 |
| Barcode # | 97855158659 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





