- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The PYO4SATA SATA power splitter cable (1-to-4) features a SATA male power connector that connects to a single computer power supply SATA connector, and breaks out into four SATA female power connectors.
The SATA power splitter cable overcomes the limit of the number of SATA devices, such as SSD drives or SATA optical drives that can be installed in the system, based on available PSU power connections. The cable eliminates the cost of having to upgrade the power supply to accommodate additional SATA drives.
(PYO4SATA)
StarTech 4x SATA Power Splitter Adapter Cable - 4x SATA Power Splitter Adapter Cable - 1x SATA Power Plug to 4x SATA Power Receptacle - Durable construction
| SKU | PYO4SATA |
| Barcode # | 65030846981 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000900000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





