- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS C, Line Interactive, 3kVA, Tower, 230V, 8x IEC C13+1x IEC C19 outlets, USB and Serial communication, AVR, Graphic LCD
SKU: SMC3000I | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- 3kVA/2100W line interactive pure sine wave tower UPS
- Ideal for entry-level servers, networks, retail POS, business VOIP and desktops
- Automatic Voltage Regulation keeps output voltage within acceptable user selectable levels
- Graceful shutdown using serial or USB cables via PowerChute Business Edition
- Peace of mind with 2-year UPS warranty
Description
This product is part of the Smart-UPS range, an intelligent and efficient network power protection offer from entry-level to scalable runtime.
This 3000VA/2100W line-interactive UPS provides pure sinewave power to support critical electronics during power disruptions.
The tower mount SMC operates in green mode for high operating efficiency.
It comes with IEC 320 C20 input, 8x IEC 320 C13 and 1x IEC 320 C19 outlets.
This UPS has built-in lead-acid battery and is covered by a 2-year UPS warranty.
Its dimensions are 544mm (depth) x 435mm (height) x 197mm (width) and weighs 43.0kg.
Ideal for entry-level servers, networks, business VoIP, retail point-of-sale, edge networks and business desktops.
It conforms to CE, C-Tick, GOST, EAC, SABS and VDE.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
PDU
AP6003A
RACK PDU, BASIC, HALF HEIGHT, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (1...
AP6015A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 120-240V/15A, 220-240V/10A, (8) C13
AP6020A
APC NetShelter Basic Rack PDU, 0U, 1PH, 3.3kW, 100-240V 20A...
AP6120A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (7) C13,...
AP7552
Rack PDU,Basic, Zero U, 16A, 230V, (20) C13 & (4) C19 , IEC ...
AP7820B
Rack PDU, Metered, 1U, 12A/208V, 10A/230V, (8) C13
AP7821B
Rack PDU, Metered, 1U, 16A, 208/230V, (8) C13
AP7850B
Rack PDU, Metered, Zero U, 10A, 230V, (16) C13
AP7920B
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1PH, 2.3kW 230V 10A or...
AP7921B
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1PH, 3.7kW 230V 16A or...
AP7950B
Rack PDU, Switched, Zero U, 10A, 230V, (16) C13
AP8459WW
Rack PDU 2G, Metered-by-Outlet, ZeroU, 16A, 100-240V, (21) C...
Replacement battery
(SMC3000I)
Specifications - SMC3000I
Overview
| Presentation | Intelligent and efficient network power protection from entry level to scalable runtime. Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices. |
| Lead time | Usually Ships within 2 Weeks |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input voltage | 220 V 240 V |
| Input Connection Type | IEC 320 C20 |
| Input voltage limits | 170...300 V adjustable 180...287 V |
| Network frequency | 47...63 Hz |
| Output voltage | 230 V AC 1 phase |
| Rated power in W | 2100 W |
| rated power in VA | 3000 VA |
| Output connection type | 8 IEC 320 C13 1 IEC 320 C19 |
| Harmonic distortion | Less than 5 % at full load |
| Maximum configurable power in VA | 3000 VA |
| Maximum configurable power in W | 2100 W |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Control panel | Multifunction LCD status and control console |
| Free slots | 0 |
| Alarm | Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : configurable delays |
| UPS connectivity | Serial port USB port |
| Surge energy rate | 300 J |
| Noise suppression | Full time multi-pole noise filtering : 0.3% IEEE surge let-through : zero clamping response time : meets UL 1449 |
| Number of rack unit | 0U |
| Colour | Black |
| Height | 435 mm |
| Width | 197 mm |
| Depth | 544 mm |
| Net weight | 43 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Tower |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | Yes |
| Provided equipment | CD with software Documentation CD USB cable |
| Number of power module | 0 |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Additional specification | Entry level |
| Redundant | No |
| Range of product | Smart-UPS |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | C-Tick CE EAC GOST SABS VDE UK PSTI |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Acoustic level | 45 dBA |
| Heat dissipation | 135 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Extended runtime | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | APCRBC150 |
| Battery charger power | 183 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 76.2 cm |
| Package 1 Width | 69.9 cm |
| Package 1 Length | 38.1 cm |
| Package 1 Weight | 51 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | SMC3000I |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 58.0000kg |
| Shipping Width | 0.700m |
| Shipping Height | 0.550m |
| Shipping Length | 0.720m |
| Shipping Cubic | 0.277200000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 2 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.apc.com/
1800 652 725
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






