- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Rack Mount, Pod, NetBotz, 150 Rack Sensor
SKU: NBPD0150 | Brand: APC Brand
Key Features
- Connect additional 6 sensors for your Netbotz 250A, 750 or 755 Appliance
- Collect tempurature, humidity, leak/spot, door switch or 3rd party sensor data
- Designed for Rack mounting installations
- Allows to increase the space monitored by NetBotz security & environmental monitoring system
Description
The Netbotz 150 Rack mount sensor pod provides 6 access to add additional 6 Universal Sensors to your existing NetBotz Appliance installation.
Compatible with current generation 250A, 750 and 755 appliances as well as NetBotz 455, 450 and 570 appliances.
Connect multiple Pods using proprietary NetBotz A-Link connection.
Powered either by PoE Type 2 ethernet connection or by accessory 12V DC Power Supply.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Interface connections
Racks
SYH2K6RMI
APC Symmetra RM 2kVA Scalable to 6kVA N+1 220-240V
SYH4K6RMI
APC Symmetra RM 4kVA Scalable to 6kVA N+1 220-240V
SYH6K6RMI
APC Symmetra RM 6kVA Scalable to 6kVA N+1 220-240V
ACDC2501
APC NetShelter Aisle Containment, Roof Height Adapter, 600 m...
ACDC2506
APC NetShelter Aisle Containment, Roof Height Adapter, 600 m...
ACDC2513
APC NetShelter Aisle Containment, Roof Height Adapter, 600 m...
AP5717
APC 17" Rack LCD Console
AP5719
APC 19" Rack LCD Console
AP5808
17" Rack LCD Console with Integrated 8 Port Analog KVM Switc...
AP5816
17" Rack LCD Console with Integrated 16 Port Analog KVM Swit...
AP6003A
RACK PDU, BASIC, HALF HEIGHT, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (1...
AP6009A
RACK PDU, BASIC, VERTICAL, 220-240V, 32A, (20) C13, (6) C19
Sensors
AP9335T
Wired, Sensor, NetBotz, Temperature, 13 ft
AP9335TH
APC Temperature & Humidity Sensor
NBES0301
Wired, Sensor, NetBotz, Spot Fluid, 15ft
NBES0302
Wired, Sensor, NetBotz, Door Switch Sensor, 50ft
NBES0303
Wired, Sensor, NetBotz, 2 Door Switch Sensor, 12ft.
NBES0304
Wired, Sensor, NetBotz, Dry Contact Cable, 15 ft
NBES0305
Wired, Sensor, NetBotz, 0-5V Cable, 15 ft
NBES0306
Wired, Sensor, NetBotz, Vibration, 12 ft
NBES0313
Wired, Sensor, NetBotz, Door Switch Sensor for 180 Wireless ...
NBPD0155
Wall Mount, Pod, NetBotz, 155 Room Sensor
(NBPD0150)
Specifications - NBPD0150
Overview
| Presentation | Sensor pod optimized for rack mounting that supports 6 Universal Sensors. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Rack enclosure |
| Range of product | Netbotz |
| Number of rack unit | 1U |
| Provided equipment | Cable ties Documentation CD Installation guide Temperature/humidity sensor |
Physical
| Height | 4.3 cm |
| Width | 33.7 cm |
| Depth | 4.3 cm |
| Net weight | 0.61 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted |
Conformance
| Standards | FCC part 15 class A ICES-003 |
| Product certifications | AS/NZS 3548 (C-Tick) class A CE GOST NOM VCCI class A |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…45 °C |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Ambient air temperature for storage | -15…65 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 6.4 cm |
| Package 1 Width | 45.7 cm |
| Package 1 Length | 22.2 cm |
| Package 1 Weight | 1.816 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | NBPD0150 |
| Barcode # | 731304260257 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 1.5200kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






