- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The KH2516A KVM switch is a control unit that allows IT administrators to access and control multiple computers from two PS/2 or USB KVM consoles (two bus). Operators working at up to two consoles can independently and simultaneously take control of up to 16 computers. By daisy chaining up to 15 additional switches, as many as 256 computers can be controlled from the original KVM consoles.
This switch has been designed with unique and powerful features that enable administrators to manage their entire server room and data center devices easily and conveniently.
For example, the advanced Adapter ID feature stores the Adapter Cable's configuration information – such as its ID, port name, OS, keyboard language, etc. This feature allows administrators to relocate servers to different ports without having to reconfigure the adapters. Another advantage found in these switches is Full HD video quality – extending the distance to the servers to up to 30 m at a resolution of 1920 x 1200 *.
In addition, the switches are compatible with ATEN KVM adapter cable. This allows flexible interface combinations (PS/2, USB with VGA, DVI, HDMI and DisplayPort video interface, Sun and serial) to control all computer types.
A KH2516A installation provides one of the best, and most economical, solutions ATEN offers to the SMB market. There is no better way to save time, space, and money than with a KH2516A KVM switch.
Note:
*The video quality of KH2516A has been enhanced to Full HD. To distinguish between the
*The KH2516A does not support virtual media even when paired with a virtual media-enabled KVM adapter.
Package Contents
- 1x KH2516A Cat 5 High-Density KVM Switch
- 1x Firmware Upgrade Cable
- 1x Power Cord
- 1x Rack Mount Kit
- 1x Foot Pad Set (4 pcs.)
- 1x User Instructions
(KH2516A-AX-U)
| Computer Connections | |
| Direct | 16 |
| Maximum | 256 (via Daisy-chain) |
| Port Selection | OSD, Hotkey, Pushbutton |
| Connectors | |
| Console Ports | 4 x USB Type A Female 2 x 6-pin Mini-DIN Female (Purple) 2 x 6-pin Mini-DIN Female (Green) 2 x HDB-15 Female (Blue) |
| KVM Ports | 16 x RJ-45 Female |
| Daisy Chain Ports | 1 x DB-25 Female (Black) 1 x DB-25 Male (Black) |
| Firmware Upgrade | 1 x RJ-11 Female |
| Power | 1 x IEC 60320/C14 |
| Switches | |
| Port Selection | 16 x Pushbutton |
| Console Selection | 2 x Pushbutton |
| Reset | 1 x Semi-recessed Pushbutton |
| Firmware Upgrade | 1 x Slide |
| Power | 1 x Rocker |
| LEDs | |
| Online | 16 (Green) |
| Selected | 16 (Orange) |
| Console | 2 (Orange) |
| Power | 1 (Blue) |
| Station ID | 1 x 7-segment LED display (Orange) |
| Emulation | |
| Keyboard / Mouse | PS/2; USB |
| Scan Interval | 1-255 Seconds |
| Video | 1920 x 1200 @ 60 Hz (30 m); 1600 x 1200 @ 60 Hz (40 m); 1280 x 1024 @ 75 Hz (50 m) |
| Maximum Input Power Rating | 100–240 VAC; 50/60 Hz; 1A |
| Power Consumption | AC110V:9.7W:63BTU AC220V:10.7W:67BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-50°C |
| Storage Temperature | -20-60°C |
| Humidity | 0-80% RH, Non-condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 2.85 kg ( 6.28 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 43.72 x 15.58 x 4.40 cm (17.21 x 6.13 x 1.73 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | KH2516A-AX-U |
| Barcode # | 4710423776876 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 2.8500kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





