- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Logitech G PRO X LIGHTSPEED Wireless Gaming Headset with Blue VO!CE - Hybrid Mesh PRO-G 50mm Drivers - Neodymium Magnet - Frequency Response: 20Hz ~ 20KHz - Impedance: 32 Ohm - Sensitivity: 91.7 dB SPL @ 1mW - Cardioid (Unidirectional) Microphone, 100Hz ~ 10KHz Frequency Response - 2.4GHz LIGHTSPEED Wireless - Wireless Range: Up to 15m - Battery Life: Up to 20 Hours - Aluminium / Steel Headband - Memory Foam Leatherette Ear Pads - BLUE VOICE Software - 981-000909 - 2 Years Limited Warranty
(981-000909)
Miscellaneous
| Compatibility | PC |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 5 cm |
Technical Information
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Mode | Stereo |
| Sound Pressure Level | 92 dB |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Features | Comfortable |
| Noise Isolation | |
| Noise Reduction | |
| Durable | |
| Surround | |
| Rechargeable Battery | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Wireless Operating Distance | 1500 cm |
Microphone
| Microphone Technology | Electret |
| Cardioid | |
| Uni-directional | |
| Condenser |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 370 g |
| Colour | Black |
| Form Factor | Circumaural |
| Height | 19.5 cm |
| Width | 9.4 cm |
General Information
| Product Type | Gaming Headset |
| Manufacturer Part Number | 981-000909 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | Pro X G Gaming Headset |
| Product Line | PRO X |
| Product Series | G |
| Brand Name | Logitech |
| SKU | 981-000909 |
| Barcode # | 97855157447 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.8600kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.250m |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





