- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SUA500PDRI-S)
Controls/Indicators
| Status Indicators | LED Status Display with Load and Battery Bar-Graphs and On Line : On Battery : Replace Battery : and Overload Indicators |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 90 BTU/h |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 55 dB(A) |
Management
| Battery Management | Intelligent Battery Management |
| Alarm | Overload |
| On Battery | |
| Low Battery |
Power Description
| Input Voltage | 240 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Load Capacity | 500 VA/325 W |
| Surge Energy Rating | 540 J |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Manufacturer Part Number | SUA500PDRI-S |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | DIN Rail - Panel Mount UPS with Standard Battery 500VA 230V |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Technical Information
| Emergency Power OFF | Yes |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3 wire (1PH+N+G) |
| Receptacle Type | Hard Wire 3-wire (H N + G) |
| Receptacle Detail | 1 x Hard Wire 3-wire (H N + G) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| REACH |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 12.86 kg |
| Form Factor | DIN Rail |
| Height | 148 mm |
| Width | 362 mm |
| Depth | 171 mm |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Number of Batteries | 1 |
| Backup/Run Time (Half Load) | 24 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 8 Minute |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Typical Battery Recharge Time | 2.50 Hour |
| SKU | SUA500PDRI-S |
| Barcode # | 731304290841 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 14.7400kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






