- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS 5000VA 230V Rackmount/Tower
SKU: SUA5000RMI5U | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- "Intelligent and efficient network power protection from entry level to scalable runtime. "
- "Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices."
- "Provides remote management of the UPS over the network."
- "LED status indicators Quickly understand unit and power status with visual indicators"
Description
Intelligent and efficient network power protection from entry level to scalable runtime.
Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Interface connections
940-0020
Cable, UPS Communications Simple Signalling
940-0024
Cable, UPS Communications Smart Signalling
AP940-0625A
Cable, UPS Communications Smart Signalling (6'/2m - DB-9 to ...
AP940-1525A
Cable, UPS Communications Smart Signalling (15' / 4.5m - DB-...
AP9804
Cable, UPS Communications Smart Signalling (15' / 4.5m - DB-...
AP9815
Cable, Extension Cable for use w/ UPS communications cable 1...
AP98275
Cable, UPS Signaling for IBM AS/400 and IBMi (IBM Power Syst...
Mounting
PDU
AP6003A
RACK PDU, BASIC, HALF HEIGHT, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (1...
AP6009A
RACK PDU, BASIC, VERTICAL, 220-240V, 32A, (20) C13, (6) C19
AP6015A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 120-240V/15A, 220-240V/10A, (8) C13
AP6020A
APC NetShelter Basic Rack PDU, 0U, 1PH, 3.3kW, 100-240V 20A...
AP6031A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 208V, 30A, (4) C19
AP6032A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 220-240V, 32A, (4) C19, EMEA/ASIA
AP6037A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 208V, 8.6kW, (3) C19
AP6038A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 220-240V, 63A, (3) C19
AP6120A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (7) C13,...
AP7152B
In-Line Current Meter, 16A, 230V, IEC309-16A, 2P+G
AP7155B
In-Line Current Meter, 32A, 230V, IEC309-32A, 2P+G
AP7175B
In-Line Current Meter, 32A, 230V, IEC309-32A 3-PH, 3P+N+G
Racks
AR3130
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
AR3140
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, Black, 19...
AR3140W
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, White, 19...
AR3150
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991.4...
AR3150SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Shock Packagi...
AR3150W
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, White, 2258H ...
AR3155
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 45U, Black, 2124H ...
AR3155SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 45U, Shock Packagi...
AR3157
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 48U, Black, 2258H ...
AP5717
APC 17" Rack LCD Console
AP5719
APC 19" Rack LCD Console
AP5808
17" Rack LCD Console with Integrated 8 Port Analog KVM Switc...
Replacement battery
Sensors
Service bypass panels
SBP16KRMI4U
APC Service Bypass Panel- 230V; 100A; MBB; Hardwire input; (...
SBP3000RMI
APC SERVICE BYPASS PDU, 230V 16AMP W/ (6) IEC C13 AND (1) C1...
SBP5000RMI2U
APC Service Bypass Panel- 230V, 32A, BBM, IEC320 C20/HW inpu...
SBP6KRMI2U
APC Service Bypass Panel- 230V; 32A; MBB; Hardwire input; (4...
(SUA5000RMI5U)
Specifications - SUA5000RMI5U
Overview
| Presentation | Intelligent and efficient network power protection from entry level to scalable runtime. Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices. |
| Lead time | Usually Ships within 4 Weeks |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input voltage limits | 151...302 V adjustable 160...286 V |
| Number of input connectors | 1 hard wire 3-wire |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 220 V 240 V |
| Rated power in W | 4000 W |
| rated power in VA | 5000 VA |
| Output connection type | 8 IEC 320 C13 4 IEC Jumpers 2 IEC 320 C19 |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Harmonic distortion | Less than 5 % at full load |
| Maximum configurable power in VA | 5000 VA |
| Maximum configurable power in W | 4000 W |
| Transfer time | 2 ms typical : 4 ms maximum |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Sine wave |
| Efficiency | 96 % (full load) |
| Output frequency | 47...53 Hz for 50 Hz nominal sync to mains |
Complementary
| Additional information | Configurable for 220 : 230 or 240 nominal output voltage |
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Free slots | 0 |
| Preinstalled device | Network management card |
| Control panel | LED status display with on line : on battery : replace battery and overload indicators |
| UPS connectivity | Serial port USB port Available expansion slot |
| Surge energy rate | 480 J |
| Noise suppression | Full time multi-pole noise filtering : 0.3% IEEE surge let-through : zero clamping response time : meets UL 1449 |
| Number of rack unit | 5U |
| Colour | Black |
| Height | 222 mm |
| Width | 483 mm |
| Depth | 660 mm |
| Net weight | 97.73 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted with included kit |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | No |
| Provided equipment | CD with software Documentation CD Installation guide Rack mounting hardware Rack mounting support rails Smart UPS signalling RS-232 cable User manual Web/SNMP management card |
| Number of power module | 0 |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Redundant | No |
| Range of product | Smart-UPS |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | C-Tick CE GOST VDE |
| Marking | GS Mark |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Acoustic level | 53 dBA |
| Heat dissipation | 430 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Extended runtime | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Number of battery replacement quantity | 2 |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | RBC55 |
| Battery charger power | 542 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 63.5 cm |
| Package 1 Width | 61 cm |
| Package 1 Length | 76.2 cm |
| Package 1 Weight | 106.82 kg |
| Unit Type of Package 2 | PAL |
| Number of Units in Package 2 | 4 |
| Package 2 Height | 119 cm |
| Package 2 Width | 100 cm |
| Package 2 Length | 120 cm |
| Package 2 Weight | 464 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | SUA5000RMI5U |
| Barcode # | 731304255321 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 100.0000kg |
| Shipping Width | 0.590m |
| Shipping Height | 0.510m |
| Shipping Length | 0.990m |
| Shipping Cubic | 0.297891000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






