- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS C, Line Interactive, 1500VA, Rackmount 2U, 230V, 4x IEC C13 outlets, SmartConnect port, USB and Serial communication, AVR, Graphic LCD
SKU: SMC1500I-2UC | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- 1500VA/900W line interactive pure sine wave 2U rackmount UPS
- Ideal for entry-level servers, networks, retail POS, and business VOIP
- Automatic Voltage Regulation keeps output voltage within acceptable user selectable levels
- Cloud-based remote power monitoring via SmartConnect Ethernet Port
- Graceful shutdown using serial or USB cables via PowerChute Business Edition
Description
This product is part of the Smart-UPS range, an intelligent and efficient network power protection offer from entry-level to scalable runtime.
This 1500VA/900W line-interactive UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions.
The 2U rackmount SMC has a SmartConnect port for cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and email notifications with recommended actions.
The PowerChute Business Edition provides unattended shutdown of servers and workstations via serial or USB cables.
It comes with IEC 320 C14 input, 4x IEC 320 C13 outlets, and 2x IEC jumper cables.
This UPS has built-in lead-acid battery and is covered by a 2-year UPS warranty.
Its dimensions are 477mm (depth) x 86mm (height) x 432mm (width) and weighs 28.64kg.
Ideal for entry-level servers, networks, business VoIP, retail point-of-sale, and edge networks.
It conforms to CE, C-Tick, GOST, VDE, and UL 1778.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Mounting
PDU
AP6003A
RACK PDU, BASIC, HALF HEIGHT, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (1...
AP6009A
RACK PDU, BASIC, VERTICAL, 220-240V, 32A, (20) C13, (6) C19
AP6015A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 120-240V/15A, 220-240V/10A, (8) C13
AP6020A
APC NetShelter Basic Rack PDU, 0U, 1PH, 3.3kW, 100-240V 20A...
AP6031A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 208V, 30A, (4) C19
AP6032A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 220-240V, 32A, (4) C19, EMEA/ASIA
AP6037A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 208V, 8.6kW, (3) C19
AP6038A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 220-240V, 63A, (3) C19
AP6120A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (7) C13,...
AP7152B
In-Line Current Meter, 16A, 230V, IEC309-16A, 2P+G
AP7155B
In-Line Current Meter, 32A, 230V, IEC309-32A, 2P+G
AP7175B
In-Line Current Meter, 32A, 230V, IEC309-32A 3-PH, 3P+N+G
Racks
ER6482
APC Easy Rack, 24U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brack...
ER6222
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER6212
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER6202
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER6282
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER8222
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER8212
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER8202
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
AR201
NetShelter 2 Post Rack 45U #12-24 Threaded Holes Black
ER8282
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER6822
APC Easy Rack, 48U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brack...
ER6812
APC Easy Rack, 48U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brack...
Replacement battery
Service bypass panels
SBP16KRMI4U
APC Service Bypass Panel- 230V; 100A; MBB; Hardwire input; (...
SBP3000RMI
APC SERVICE BYPASS PDU, 230V 16AMP W/ (6) IEC C13 AND (1) C1...
SBP5000RMI2U
APC Service Bypass Panel- 230V, 32A, BBM, IEC320 C20/HW inpu...
SBP6KRMI2U
APC Service Bypass Panel- 230V; 32A; MBB; Hardwire input; (4...
SBP1500RMI
APC SERVICE BYPASS PDU, 230V 10AMP W/ (6) IEC C13
Subscriptions
ERWPMON1-1Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Standard 1Y Plan,...
ERWPMON1-3Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Standard 3Y Plan,...
ERWPMON1-5Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Standard 5Y Plan,...
ERWPLUS1-1Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Advanced 1Y Plan,...
ERWPLUS1-3Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Advanced 3Y Plan,...
ERWPLUS1-5Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Advanced 5Y Plan,...
(SMC1500I-2UC)
Specifications - SMC1500I-2UC
Overview
| Presentation | Intelligent and efficient network power protection from entry level to scalable runtime. Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices. |
| Lead time | Usually Ships within 2 Weeks |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC |
| Input voltage | 220 V 240 V |
| Input Connection Type | IEC 320 C14 |
| Input voltage limits | 170...300 V adjustable 180...287 V |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 220 V 240 V |
| Rated power in W | 900 W |
| rated power in VA | 1500 VA |
| Output connection type | 4 IEC 320 C13 2 IEC Jumpers |
| Harmonic distortion | Less than 5 % |
| Maximum configurable power in VA | 1500 VA |
| Maximum configurable power in W | 900 W |
| Transfer time | 6 ms typical : 10 ms maximum |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Control panel | Multifunction LCD status and control console |
| Free slots | 0 |
| Alarm | Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : configurable delays |
| UPS connectivity | Serial port USB port SmartConnect port |
| Surge energy rate | 459 J |
| Noise suppression | Full time multi-pole noise filtering : 0.3% IEEE surge let-through : zero clamping response time : meets UL 1449 |
| Number of rack unit | 2U |
| Number of cables | 1 |
| Colour | Black |
| Height | 86 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 477 mm |
| Net weight | 28.64 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | Lower |
| Mounting mode | Rack-mounted with included kit |
| Two post mountable | 1 |
| USB compatible | Yes |
| Provided equipment | Documentation CD Installation guide Rack mounting brackets USB cable |
| Number of power module | 0 |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Additional specification | Cloud-enabled monitoring |
| Redundant | No |
| Range of product | Smart-UPS |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | C-Tick CE GOST VDE UK PSTI |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Acoustic level | 46 dBA |
| Heat dissipation | 90 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Extended runtime | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery life | 4…6 year(s) |
| Replacement battery | APCRBC157 |
| Battery charger power | 112 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 25.1 cm |
| Package 1 Width | 60.3 cm |
| Package 1 Length | 59.4 cm |
| Package 1 Weight | 31.91 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | SMC1500I-2UC |
| Barcode # | 731304332954 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 32.0000kg |
| Shipping Width | 0.600m |
| Shipping Height | 0.240m |
| Shipping Length | 0.600m |
| Shipping Cubic | 0.086400000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






