- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Rack Mount, Security and Environmental Appliance, NetBotz, 250A
SKU: NBRK0250A | Brand: APC Brand
Key Features
- Cost-effective essential sensing, access control and alerts for rack mount applications
- Supports up to 42 wired sensors, 47 wireless sensors and badged access for 2 rack doors
- Instant environmental alerts for overheating, fluids/leaks, humidity, and fire/smoke risks
- Seamless Integration with Data Center Expert, IT Expert and IT Advisor Software Solutions
Description
The NetBotz Rack Monitor 250A provides integrated sensing, access control and advanced alerting for IT environments of all sizes, from single-rack edge network to large data centers
The NetBotz 250A offers an active monitoring solution designed to protect against environmental threats and unauthorized access risks that can cause downtime to IT infrastructure, in both Edge Compute and Data Center environments
With its integrated suite of sensors, access control pods, the NetBotz 250A safeguards environments with flexible alerting based on user-definable thresholds
Compute is quickly moving closer to where it is used at the Edge, increasing the risk of water damage, high temperature & humidity, fire or other conditions bringing own business-critical applications
Intentional or malicious access events not only threaten compute availability, but also leave enterprises vulnerable to costly compliance violations.
The NetBotz 250A provides integrated, and badged rack-access control to help mitigate these risks through a wide array of compatible sensors, and configuration alarming.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Sensors
AP9324
Wired, Accessory, NetBotz, Alarm Beacon, Visual
AP9335T
Wired, Sensor, NetBotz, Temperature, 13 ft
AP9335TH
APC Temperature & Humidity Sensor
NBES0301
Wired, Sensor, NetBotz, Spot Fluid, 15ft
NBES0302
Wired, Sensor, NetBotz, Door Switch Sensor, 50ft
NBES0303
Wired, Sensor, NetBotz, 2 Door Switch Sensor, 12ft.
NBES0304
Wired, Sensor, NetBotz, Dry Contact Cable, 15 ft
NBES0306
Wired, Sensor, NetBotz, Vibration, 12 ft
NBES0307
Wired, Sensor, NetBotz, Smoke Detection, 10 ft
NBES0311
Wired, Sensor, NetBotz, Temperature Sensor for Wireless 180 ...
NBES0313
Wired, Sensor, NetBotz, Door Switch Sensor for 180 Wireless ...
NBPD0150
Rack Mount, Pod, NetBotz, 150 Rack Sensor
(NBRK0250A)
Specifications - NBRK0250A
Overview
| Presentation | NetBotz Rack Monitor 250 with embedded NMC3 |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Industrial rack PC |
| Range of product | Netbotz |
| Number of rack unit | 1U |
| Communication port protocol | HTTPS HTTP SNMP SNMP v3 Modbus |
| Provided equipment | Installation guide Rack mounting brackets Temperature/humidity sensor Installation gasket |
General
| Universal sensor supported | 0-5V Door contact Dry contact Fluid spot leak Humidity Temperature Smoke |
| Number of universal sensor ports | 6 |
| Number of sensor pods supported | 6 |
Physical
| Height | 4.4 cm |
| Width | 43.2 mm |
| Depth | 5.9 cm |
| Net weight | 1.27 kg |
| Mounting location | Front Rear |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Mounting position | Vertical |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…45 °C |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -15…65 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Communications & Management
| Communication network type | RJ45 10/100 Base-T |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 6.6 cm |
| Package 1 Width | 22.6 cm |
| Package 1 Length | 45.7 cm |
| Package 1 Weight | 2.95 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | NBRK0250A |
| Barcode # | 731304563365 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 1.2000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






