- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS, Line Interactive, 750VA, Lithium-ion, Rack/Tower, 2U, 230V, 6x IEC C13 outlets, SmartConnect Port+SmartSlot, Short Depth, AVR, LCD
SKU: SMTL750RMI2UC | Brand: APC Brand
Key Features
- 750VA/600W line interactive pure sine wave 2U rackmount UPS
- Ideal for small edge environment, back office, network infrastructure and IDF/MDF closets
- Lithium-ion battery minimizes the need to replace battery during the lifetime of UPS
- Short depth UPS provides extra space for cable management
- Tower convertible with stabilizing feet (sold separately)
Description
This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity.
The 750VA line interactive 2U short depth rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions.
It comes with IEC 320 C14 input, 6x IEC 320 C13 outlets and 2x jumper cables.
This rackmount UPS is tower convertible with the mounting stabilizing feet (SMTL2USF sold separately).
It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions.
It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown.
The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms.
It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges.
The SMTL UPS has a 5-year warranty on the UPS and Lithium-ion battery.
Product Images
Downloads & Documents
Product Videos
Compatible Products & Accessories
Mounting
PDU
AP7821B
Rack PDU, Metered, 1U, 16A, 208/230V, (8) C13
AP7920B
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1PH, 2.3kW 230V 10A or...
AP7921B
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1PH, 3.7kW 230V 16A or...
AP9559
Rack PDU,Basic, 1U, 16A,208&230V, (10)C13 & (2)C19
AP6015A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 120-240V/15A, 220-240V/10A, (8) C13
AP6020A
APC NetShelter Basic Rack PDU, 0U, 1PH, 3.3kW, 100-240V 20A...
AP6031A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 208V, 30A, (4) C19
AP6037A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 208V, 8.6kW, (3) C19
AP6038A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 220-240V, 63A, (3) C19
AP6120A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (7) C13,...
AP7152B
In-Line Current Meter, 16A, 230V, IEC309-16A, 2P+G
AP7155B
In-Line Current Meter, 32A, 230V, IEC309-32A, 2P+G
Racks
AR100
APC NetShelter 13U Wallmount Rack Cabinet Glass Door Double ...
NBRK0750
Rack Mount, Security and Environmental Appliance, NetBotz, 7...
AR100HD
APC NetShelter 13U Wallmount Rack Cabinet Vented Door Double...
AR201
NetShelter 2 Post Rack 45U #12-24 Threaded Holes Black
AR3130
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
AR8136BLK200
1U 19" Black Modular Toolless Airflow Management Blanking Pa...
AR3140
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, Black, 19...
AR8429
Horizontal Cable Organizer 1U w/brush strip
AR3140W
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, White, 19...
AR8602A
APC NetShelter Cable Management, Horizontal Cable Manager, 1...
AR3150
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991.4...
AR7711
NetShelter Zero U Accessory Mounting Bracket
Sensors
SmartSlot
Subscriptions
ERWPMON1-1Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Standard 1Y Plan,...
ERWPMON1-3Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Standard 3Y Plan,...
ERWPMON1-5Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Standard 5Y Plan,...
ERWPLUS1-1Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Advanced 1Y Plan,...
ERWPLUS1-3Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Advanced 3Y Plan,...
ERWPLUS1-5Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Advanced 5Y Plan,...
(SMTL750RMI2UC)
Specifications - SMTL750RMI2UC
Overview
| Presentation | Intelligent and efficient network power protection from entry level to scalable runtime. Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input voltage | 220 V 240 V |
| Input Connection Type | IEC 60320 C14 |
| Input protection type | Circuit breaker |
| Input voltage limits | 151...302 V adjustable 160...286 V |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 220 V 240 V |
| Rated power in W | 600 W |
| rated power in VA | 750 VA |
| Output connection type | 6 IEC 60320 C13 2 IEC Jumpers |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Harmonic distortion | Less than 5 % |
| Maximum configurable power in VA | 750 VA |
| Maximum configurable power in W | 600 W |
| Transfer time | 6 ms typical : 10 ms maximum |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) internal included |
| Control panel | Multifunction LCD status and control console |
| Free slots | 1 |
| Alarm | Alarm when on battery : distinctive low battery alarm |
| UPS connectivity | Serial port USB port SmartConnect port Available expansion slot |
| Communication port support | SmartConnect Ethernet port: for cloud monitoring feature availability varies by terms of use |
| Software package | SmartConnect software for remote power monitoring feature availability varies by terms of use |
| Surge energy rate | 645 J |
| Noise suppression | Full time multi-pole noise filtering : 0.3% IEEE surge let-through : zero clamping response time : meets UL 1449 |
| Number of rack unit | 2U |
| Colour | Black with silver front bezel |
| Height | 86 mm |
| Width | 438 mm |
| Depth | 318 mm |
| Net weight | 15.4 kg |
| Mounting preference | Lower |
| Mounting mode | Rack-mounted with included kit |
| USB compatible | Yes |
| Provided equipment | USB cable Ethernet patch cable Rack mounting brackets Screw Washer Rack mounting support rails |
| Additional specification | Cloud-enabled monitoring |
| Redundant | No |
| Range of product | Smart-UPS |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | C-Tick CE EAC UK PSTI |
| Standards | EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…7620 m |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Acoustic level | 41 dBA |
| Heat dissipation | 135 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Battery graph comments | This graph is based on actual measured runtime data. All measurements were taken with new, fully charged batteries and a balanced resistive load (PF = 1.0). Actual runtimes may vary from the values of this graph. Actual runtimes are dependent on several v |
| Extended runtime | 0 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery design life | 8…10 year(s) |
| Battery charger power | 50 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 22.9 cm |
| Package 1 Width | 47.2 cm |
| Package 1 Length | 58.4 cm |
| Package 1 Weight | 18.6 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 60 |
| SKU | SMTL750RMI2UC |
| Barcode # | 731304407966 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 19.2000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






